Usb Bellek

Usb Bellek Bilgiler

 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Youtube

usb bellek

Gönderen: kutlay Eyl - 8 - 2011 1 Yorum

usb bellek usb bellekUSB FLAŞ BELLEĞİMİ VİRÜSLERE KARŞI NASIL KORUYABİLİRİM?

Artık hepimizin cebinde, çantasında en az bir tane bulundurduğu USB flaş bellekler sayesinde bugün her türlü sayısal dosyamızı, verilerimizi kolaylıkla saklayabiliyor, yanımızda taşıyabiliyoruz. Ancak bu yaygın kullanım virüs bulaşmaları için de çok uygun bir ortam oluşturmaktadır. Örneğin özellikle sirkülasyonu çok fazla olan dijital baskı merkezleri, stüdyolar gibi günde yüzlerce belki de binlerce USB belleğin el değiştirdiği yerlerde, gün geçtikçe çok daha fazla virüs bulaşma problemi yaşandığını duymaktayım.

Peki o zaman ne yapacağız? USB bellek kullanmaktan vaz mı geçelim? Belki olabilir, ama bu kolay ve radikal çözüm bizi USB belleğin nimetlerinden de mahrum bırakacaktır. Peki o zaman USB belleğimizi virüs bulaşmalarına karşı nasıl koruyabiliriz? Eminim ki bir çoğunuz zaten bunu çoktan merak edip veya merakla karışık ihtiyaç duyup araştırdınız ve bazı yöntemler biliyorsunuz. Ben de bildiğim bazı yöntemleri burada sizinle paylaşmak istiyorum. Ne de olsa bilgi paylaştıkça kıymetlenir. Çünkü o zaman o bilgiden daha çok insan faydalanır. Yazı sonundaki yorumlar ve cevaplar kısmını kullanarak sizden de bildiklerinizi benimle paylaşmanızı bekliyorum.

 1. Windows kayıt defterindeki ayarlarla oynayarak
 2. “Password Protect USB”, “USB Secure”, v.s. gibi üçüncü parti programlar ile
 3. fsutil komutu ile USB belleğinizdeki boş alanı doldurarak
 4. write-protect özelliğine sahip bir USB flaş bellek alarak

Windows kayıt defterindeki ayarlarla oynayarak

WinXP ve Vista işletim sistemlerinde kayıt defterinde aşağıdaki kaydı bulup WriteProtect değerinde sondaki 1 değerini 0 yaparsanız USB belleğe yazmayı önlemiş olursunuz. Kayıt defterini Başlat à çalıştır dan (Start à Run) Regedit yazarak açabilirsiniz.
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies]
“WriteProtect”=dword:00000001 Yazmaya müsade et
“WriteProtect”=dword:00000000 Yazmayı önle

Bu satırları 1 ve 0 değerleri için ayrı birer text dosyasına yazıp .reg uzantısı ile kaydedebilirsiniz. Sonradan yazma koruma özelliğini sadece bu dosyaları çalıştırarak (çift tıklayarak) kayıt değerlerini açmadan değiştirmeniz mümkün olur.
Bence buradaki en büyük dezavantaj bu yazmaya karşı koruma işleminin sadece kayıt defteri ayarlarını değiştirdiğiniz bilgisayarda geçerli olmasıdır.

“Password Protect USB”, “USB Secure”, v.s. gibi üçüncü parti programlar

İnternet’de 20-30 Dolar gibi ücretlere bulabileceğiniz taşınabilir olsun olmasın birçok depolama birimi üzerinde yüklenerek parola koruması sağlayabilen ufak hacimli programlar mevcut. Bu küçük ama marifetli programlar da veri güvenliği için birer alternatif çözüm olabilirler.

“fsutil” komutu ile USB belleğinizdeki boş alanı doldurarak

Burada anafikir, USB flaş belleğiniz üzerindeki boş alan büyüklüğünde bir dummy (işe yaramaz, boş) dosya oluşturmak. Flaş bellek tamamen dolacağından artık yeni veri yüklenemez hale gelir ve dolayısıyla virüsler de bulaşamaz.
Evet, bunun için flaş belleğinizi bilgisayarınıza takıp özellikler penceresinden boş alanın (Free space) kaç bytes olduğuna bakın ve bir yere not edin. Sonra “Başlat” tuşundan çalıştırı seçerek açılan kutu içine cmd.exe yazın ve siyah komut penceresini açın. Burada şu satırı yazacaksınız;

fsutil file createnew F:\Dummy [boş alan miktarı]

yukarıdaki komut satırında [boş alan miktarı] yerine siz biraz önce not ettiğiniz flaş belleğinizdeki boş alan miktarını sayı olarak bytes cinsinden yazacaksınız; tabi köşeli parantez [] işaretlerini kullanmadan, sadece sayı.
Evet işlem bittikten sonra siyah komut penceresini kapatabilirsiniz. Şimdi yeniden özelliklerden flaş belleğinizin boş alanına (free space) bakın, 0 bytes göreceksiniz. Artık gönül rahatlığı ile flaş belleğinizi diğer bilgisarlara takabilirsiniz.

“Write-Protect” özelliğne sahip bir USB flaş bellek alarak

GSTORE markasının UDF627WP serisiden olduğu gibi, bazı USB belleklerde istendiğinde USB belleği read-only (yalnız-okunur) yapabilecek ufak bir anahtar/düğme vardır. Buna write-protect mechanism (yazma-koruma mekanizması) deniyor. Düğmeyi açtığınızda USB bellek doğrudan çip kontrol ünitesinden yazma işlemine karşı kitlenmiş oluyor yani yazmaya karşı korumalı (write-protect) hale geliyor. Yazmaya karşı korumalı (read-only) bir USB belleğe de haliyle virus bulaşmıyor.

Bir yorum bulunuyor.

 1. Kerem Taştan diyor ki:

  Merhaba,

  domain adresiniz satılık mı acaba? Biz Sevil Ambalaj olarak ilgileniyoruz.


Reklamlar

 • Cheap reliable web hosting from WebHostingHub.com.
 • Domain name search and availability check by PCNames.com.
 • Website and logo design contests at DesignContest.net.
 • Reviews of the best cheap web hosting providers at WebHostingRating.com.